Polski Biznes

Serwis poświęcony zagadnieniom biznesowym

Dlaczego warto stawiać na sondaże internetowe?

Sondaż online

Badania społeczne pozwalają na obiektywne poznanie badanej rzeczywistości. Są one powszechnie wykorzystywane przez rozmaite instytucje oraz firmy. Sondaż coraz częściej może być przeprowadzony jednak nie w tradycyjny sposób – na ulicy czy w domu respondenta – ale za pośrednictwem Internetu. Bez wątpienia można więc powiedzieć, że do badań społecznych zawitał postęp technologiczny. Czy sondaże internetowe to naprawdę dobry pomysł? Dlaczego warto się na nie zdecydować?

Sondaże internetowe pozwalają zaoszczędzić

Badania społeczne prowadzone za pośrednictwem Internetu to przede wszystkim możliwość istotnego zmniejszenia kosztów, które trzeba ponieść. Jak to możliwe? W przypadku ankiet, które respondenci rozwiązują, siedząc przy komputerze, nie trzeba zatrudniać ankieterów. A to właśnie oni generują główny koszt badań sondażowych. Ma to istotne znaczenie dla wielu instytucji, które coraz częściej nie mogą na badania przeznaczać dowolnej kwoty pieniędzy.

Łatwość dotarcia do badanych

Internet dociera dzisiaj wszędzie – nawet do najbardziej oddalonych od wielkich miast regionów naszego kraju. Decydując się na badania społeczne prowadzone za pośrednictwem Internetu, można być więc pewnym, że uda się dotrzeć do naprawdę dużej grupy osób mieszkających w różnych rejonach kraju. Dzięki temu możliwe jest przebadanie dużej, reprezentatywnej próby, co sprawia, że badania są rzetelne i wiarygodne, a uzyskane wyniki można bez przeszkód uogólniać na całą populację.

Wygoda

Sondaże prowadzone za pomocą Internetu to wygoda zarówno dla osoby odpowiadającej za badanie, jak i dla respondenta, który nawet na chwilę nie musi wychodzić z domu. Warto podkreślić, że wiele osób jest niechętnych do rozwiązywania ankiet na ulicy czy wpuszczania badaczy do własnego mieszkania. Kiedy jednak jedyny wysiłek polega na włączeniu komputera i zaznaczeniu kilku odpowiedzi, klikając myszką we właściwe miejsce, niechęć mija. Komfort i wygoda sprawia, że o wiele chętniej decydujemy się poświęcić kilka czy kilkanaście minut na udzielenie odpowiedzi na nurtujące kogoś pytania.

Szybkość wykonania

Kiedy badania ankietowe przeprowadzane są za pośrednictwem Internetu, nie trzeba już martwić się o ręczne kodowanie oraz analizę statystyczną wyników. Program komputerowy sam analizuje odpowiedzi udzielone przez respondenta. W efekcie zaoszczędzić można naprawdę mnóstwo czasu, który ma dzisiaj ogromne znaczenie dla osób zamawiających badania sondażowe.

Przeprowadzenie badań ankietowych online może dostarczyć wielu przydatnych informacji. Dzisiaj coraz częściej wybiera są Internet jako sposób na szybkie i tanie sondaże.

Comments are currently closed.