Polski Biznes

Serwis poświęcony zagadnieniom biznesowym

Wystawianie L4 online – czy jest bezpieczne?

NFZ wydało opinię , że zdalna konsultacja lekarska przyczynia się do ograniczania ryzyka rozprzestrzeniania się koronawirusa. Sprawia, że izolowane są osoby, które potencjalnie mogą zarażać wirusem lub same zostać zainfekowane.

Jak powiedział prezes NFZ – pacjenci z podejrzeniem COVID-19 nie muszą przychodzić do przychodni dzięki teleporadom. Ale nie od dziś istnieje możliwość zdalnych konsultacji i są polecane nie tylko z powodu epidemii. W Polsce od kilku lat rozwijają się portale oferujące wizyty lekarskie online.

Zdalne konsultacje lekarskie

Przykładem jest portal telemedyczny haloDoctor oferujący możliwość nawiązania kontaktu z ok. 300 lekarzami różnych specjalności. Dzięki pośrednictwu takiego serwisu pacjenci mogą odbyć rozmowę z lekarzem w wersji audio, wideo lub poprzez czat. Konsultacja online to możliwość skontaktowania się ze specjalistą 365 dni w roku, z dowolnego miejsca, nawet w przypadku pobytu w innym kraju.

Odbywa się w komfortowych warunkach, tam gdzie pacjentowi jest na dany moment wygodnie. Przykładowo eWizyta jest znakomitym sposobem poradzenia sobie z pierwszymi objawami infekcji. Osoba z objawami rozwijającej się infekcji jest odciążona bo będąc osłabiona nie musi wybierać się do zatłoczonej przychodni, mieć kontakt z innymi chorymi. Lekarz online na podstawie wywiadu bez problemu zidentyfikuje problem zdrowotny i udzieli zaleceń. Jeśli będzie taka konieczność to wystawi eReceptę a także zwolnienie lekarskie.

Czy wystawianie L4 online to bezpieczny sposób na zwolnienie lekarskie?

W takiej sytuacji niektórzy mogą się zastanawiać czy wystawienie L4 online jest bezpieczne? Jak najbardziej tak. Wszyscy lekarze, także przyjmujący pacjentów online, korzystają z tego samego systemu elektronicznego. Są dwie możliwości albo posiadają aplikację gabinetową połączoną z PUE ZUS lub mają profil na Platformie Usług Elektronicznych ZUS.

Zatem wystawienie L4 online niczym się nie różni bo każdy lekarz działa w tym samym systemie! Jedyna różnica jest taka, że podczas eWizyty pacjent może zostać poproszony o numer PESEL, który zostanie wpisany do formularza i pozostałe dane uzupełniają się automatycznie. Kiedy pracodawca posiada profil na PUE ZUS automatycznie otrzymuje informację o zwolnieniu lekarskim pracownika.

Lekarz wystawia w systemie komputerowym L4, które jest przesyłane na elektroniczną skrzynkę ZUS i dalej kierowane do odpowiedniej firmy. Dzięki temu rozwiązaniu pracownik nie jest zobowiązany do osobistego dostarczenia dokumentu do pracodawcy. Cały proces odbywa się automatycznie. Wszelkie gwarancje bezpieczeństwa zapewnia ZUS. Dodatkowo pacjent, który posiada swój profil na platformie ZUS ma bieżący wgląd we wszystkie swoje zwolnienia. Może przeglądać wszystkie swoje dane i sprawdzić jak wygląda dokument. W Polsce wszystkie osoby, także cudzoziemcy, które są zarejestrowane w Narodowym Funduszu Zdrowia i są uprawnione do świadczeń zdrowotnych w razie potrzeby mogą uzyskać zwolnienie, także w trakcie telekonsultacji.

Pacjent uzyskuje w pełni profesjonalną poradę medyczną a wystawione L4 online jest tak samo ważne i bezpieczne jak te wystawione w gabinecie stacjonarnym.

, ,

Comments are currently closed.