Polski Biznes

Serwis poświęcony zagadnieniom biznesowym

Wypełnianie ankiet CAWI

W ramach badań marketingowych i badań rynku i opinii, firmy badawcze wykorzystują bardzo dużo różnych metod i technik badawczych. W zależności od potrzeb mogą być to badania jakościowe, jak tajemniczy klient, indywidualne wywiady pogłębione, czy wywiady grupowe, a także badania ilościowe, jak CATI, PAPI, CAPI, CAWI. Zwłaszcza te ostatnie są wysoko cenione dzięki temu, że są bardzo tanie, stosunkowo szybkie i można je prowadzić na nawet bardzo dużych grupach, a ankieta może mieć dowolną długość. Jednak mają pewne negatywne aspekty, takie jak brak pewności zrealizowania założonej próby, czy wysoki wskaźnik retention rate (porzucania ankiety w trakcie jej wypełniania). W celu przeciwdziałania im powstały portale dedykowane ankietom internetowym – panele ankiet online.

Portal o płatnych ankietach

Działania panelu online są związane z konkretną agencją działają na rynku badawczym. Na stronie takiego portalu zawsze powinna znajdować się informacja identyfikująca go z daną firmą. Ponadto podstawą sprawdzenia panelu płatnych ankiet jest dokładne przeczytanie regulaminu i polityki prywatności. Po zapoznaniu się z nimi należy się zarejestrować. W tym celu wypełnia się podstawowe informacje socjodemograficzne i identyfikacyjne, jak imię i nazwisko, adres e-mail, numer telefonu, wielkość miejscowości zamieszkania, województwo, płeć, wiek. Następnie uzupełnia się profil uczestnika panelu o kolejne, wymagane w danym panelu informacje, np. zwyczaje zakupowe, zainteresowania, częstotliwość korzystania z Internetu itp. Trzeba podawać zgodne z prawdą i pełne informacje, ponieważ będą one służyć systemowi badawczemu do wybierania respondentów do kolejnych badań. Im lepiej wypełniony profil tym większa szansa na otrzymywanie dużej liczby zaproszeń do udziału w wypełnianiu płatnych ankiet. To, co zawsze powinno wzbudzać podejrzenia to oczywiście pytania o numer karty kredytowej/debetowej, czy numer PESEL bądź inny numer identyfikacyjny. Tak mogą wyglądać próby wyłudzenia danych, o których należy powiadomić odpowiednie instytucje.

Ankiety za wynagrodzeniem

Jak widać, zarabianie na ankietach online jest całkiem proste. Po rejestracji i uzupełnieniu profilu internauta otrzymuje zaproszenia mailowe. Wyglądają one zawsze tak samo. Powinny zawierać link do ankiety, orientacyjny czas jej wypełniania, liczbę punktów jaką można zdobyć wypełniając ją, termin, do którego należy ją wypełnić. To, o czym należy jeszcze pamiętać, to minimalne wymagania techniczne. Są to: zaktualizowana przeglądarka internetowa i dowolne urządzenie elektroniczne z dostępem do Internetu (komputer stacjonarny, laptop, smartfon, czy tablet). Wypełnianie płatnych ankiet i zarabianie przez Internet można rozpocząć już dziś. Gorąco zachęcamy do spróbowania swoich sił w roli respondenta internetowych badań marketingowych oraz badań rynku i badań opinii.

, , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Comments are currently closed.