Polski Biznes

Serwis poświęcony zagadnieniom biznesowym

Najbardziej optymalne narzędzie badawcze

Badania metodą wspieranego komputerowo wywiadu telefonicznego (ang. Computer Assisted Telephone Interviewing) to aktualnie jedno z najpopularniejszych narzędzi badawczych.

Przy pomocy CATI można zbadać między innymi:

  • znajomość i przywiązanie do marki,
  • skuteczności kampanii reklamowej,
  • opinię mieszkańców na tematy społeczne, polityczne czy ekonomiczne,
  • poziom satysfakcji mieszkańców z życia w regionie, władz, instytucji publicznych,,
  • opinię i stopień lojalności klientów, pracowników itp.

Badanie CATI umożliwia określenia docelowego rynku zbytu, diagnozę problemów społecznych, wskazanie wad i zalet badanego produktu a także sporządzenie profilu klienta. Może pomóc we wskazaniu kroków, które należy podjąć, aby usprawnić funkcjonowanie przedsiębiorstwa lub organizacji. Tego typu badania mogą stanowić podstawę dla ważnych decyzji, a w takich wypadkach jak wiadomo często liczy się czas. Może więc warto – zamiast zlecać badanie zewnętrznej firmie – zorganizować komórkę sondażową we własnej firmie?

Co ma do zaproponowania rynek badawczy

Aktualnie na rynku są już dostępne oferty oprogramowania do CATI, które umożliwiają samodzielne wykonywanie analiz społecznych metodą wspieranego komputerowo wywiadu telefonicznego. Aby mieć własne studio CATI potrzeba jedynie komputera z dostępem do Internetu i zestawem słuchawkowym oraz wspomnianego oprogramowania do CATI.

Po zakupie odpowiedniej licencji system badawczy umożliwia korzystanie z panelu administratorskiego, pozwalającego między innymi na zakładanie kont ankieterskich i tworzenie formularzy kwestionariuszowych. Stały wgląd w statystyki badania w trakcie jego realizacji oraz szybko dostęp do wyników po zakończeniu pozyskiwania danych to ważne zalety. Warto zwrócić uwagę, żeby wybrane oprogramowanie do CATI pozwalało na eksportowanie danych w formatach, które znamy oraz żeby było ono kompatybilne z przeglądarką internetową przez nas używaną. Specyfikację można ocenić korzystając z wersji demo, które zwykle są udostępniane na stronie internetowej dostawcy oprogramowania.

Istotny element świadczący o dobrej jakości to moduł zabezpieczający przed utratą danych wskutek awarii sprzętu. Dobrym rozwiązaniem jest automatyczne tworzenie kopii zapasowych kwestionariuszy i pozyskanych danych na zewnętrznym serwerze. Dużą zaletą jest także oferowane wsparcie w zakresie techniczno-merytorycznym, niezależnie od dostępnych w administratorskim panelu interaktywnych opcji pomocowych.

Tworzenie ankiety może okazać się trudne, kiedy na przykład chcemy, żeby odpowiedzi filtrowały pytania, albo w obrębie jednego zagadnienia zapytać o kilka jego aspektów. Łatwo wówczas o błędy konstrukcyjne formularza – może je jednak bez trudu wychwycić odpowiedni moduł testowania logiki ankiety (przejść pomiędzy pytaniami). Błędne wpisy możne wyeliminować poprzez nałożenie ograniczeń na poszczególne zmienne w ankiecie – działa tak moduł analizy próby, który pozwala na automatyczne zatrzymanie badania, w przypadku osiągnięcia próby o zadanych parametrach i tym samym zapobiega dublowaniu się wyników. Moduł śledzenia historii zmian w formularzu i moduł pozwalający na śledzenie postępów badania umożliwiają bieżące wykrywanie oraz reagowanie na wykryte błędy.

Postawienie na oprogramowanie CATI i własne studio z pewnością okaże się dobrym rozwiązaniem dla tych, którzy potrzebują szybkiej odpowiedzi na kilka ważnych pytań i nie chcą pośredników w kontakcie ze swoimi klientami.

, ,

Comments are currently closed.