Polski Biznes

Serwis poświęcony zagadnieniom biznesowym

Akcja: aplikacja do badania kompetencji

Najlepszy pracownik w sieci – jak go złapać?

Poszukiwanie odpowiednich pracowników nie jest łatwą sprawą, lecz przyznać trzeba iż na rynku jest wielu dobrych specjalistów i osób, które po odpowiednim przeszkoleniu mogłyby stać się wartościowymi członkami zespołów. Największą trudnością, z jaką stykamy się w przypadku takich poszukiwań jest choćby próba dowiedzenia się czegoś istotnego o potencjalnych współpracownikach. Brakuje nam czasu i możliwości żeby poznać wszystkich kandydatów, a niestety nawet najlepiej przygotowane CV nie zastąpi w tym przypadku praktyczniej rozmowy. Istnieje jednak przynajmniej kilka narzędzi, które mogą przyjść z pomocą pracodawcom. Jednym z nich są testy kompetencji – tu jednak pojawia się podobny problem, jak w przypadku prowadzenia rozmów kwalifikacyjnych osobiście z każdym kandydatem – jest nim oczywiście brak czasu. Na szczęście z pomocą może przyjść nam technologia.

Testy kompetencji

Takie testy kompetencji mogą stanowić znakomite źródło informacji na temat realnych umiejętności i kompetencji potencjalnych pracowników. Dzięki nim jesteśmy w stanie lepiej zarządzać kapitałem ludzkim, formować zespoły pracownicze z już zatrudnionych członków załogi oraz wspomagać zarządzających w wymyślaniu kreatywnych sposobów na rozwój firmy. Stanowią same w sobie sporą oszczędność czasu w porównaniu do klasycznych metod uzupełniania kadry, gdyż jednoznacznie wskazują na silne i słabe punkty w zdolnościach badanych pracowników. Z kolei w przypadku poszukiwań nowego współpracownika, istnieje większa szansa na to, że będzie to ktoś nie tylko kompetentny ale również chętnie angażujący się w działania firmy. Wszystko to prędzej czy później przekłada się na wymierne korzyści, pozwalając zaoszczędzić na kosztach zatrudniania osób, które nie odnajdą się ani na danym stanowisku, ani w ogóle w naszym przedsiębiorstwie. Pozwala również na rozwój i zwiększenie zysków poprzez dobre rozdysponowanie zadań pomiędzy optymalnie skoordynowane stanowiska pracy.

Badania w sieci

Największą praktyczną zaletą testów kompetencji jest to, że mogą być prowadzone za pomocą odpowiednich aplikacji komputerowych. Oznacza to realną oszczędność czasu dla obu stron, gdyż wyniki opracowywane przez aplikację są natychmiastowe. Program jest w stanie przeanalizować zarówno zdolności analityczne, jak i umiejętności interpersonalne kandydatów. W zarządzaniu zasobami ludzkimi liczy się optymalizacja procesu, ale również pewna elastyczność. Aplikacja może zostać w łatwy sposób dostosowana do potrzeb zleceniodawcy, tak by jak najlepiej odpowiadała potrzebom klienta. Dzięki odpowiednim modułom, do których przypisuje się kompetencje, umiejętności i zdolności można zbadać odpowiednie parametry kandydata pod różnymi kątami. Taka wielopoziomowa analiza może odbywać się jednocześnie dla wielu kandydatów, oszczędzając niemałą ilość czasu. Jej całkowity obiektywizm pozwala bez uprzedzeń wybrać współpracownika, którego profil reakcji na zadania problemowe lub pytania pasuje najlepiej do wizji i misji oraz określonych potrzeb rekrutacyjnych przedsiębiorstwa.

, ,

Comments are currently closed.